TAOLE.jpgytytrr

Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması Gala Gecesi Fişekhane’de gerçekleşti!

Türkiye’nin global moda markası Colin’s’in, bu yıl Denimtopia temasıyla düzenlediği Denim Fikrim Tasarım Yarışması’nın Gala Gecesi, Fişekhane’de gerçekleşti. Moda ve sürdürülebilirlik dünyasından yoğun katılımla gerçekleşen gecede kazananlar ve finalistler ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi Mimar Sinan Ünivesitesi’nden Elif Kocamaz olurken, ikinciliği Okan Üniversitesi’nden Sadiye Seda Kayıkçı, üçüncülüğü ise Mimar Sinan Üniversitesi’nden İdil Zeynep Yiğit aldı. Yarışmada finale kalan 10 öğrencinin tasarımları gala gecesinde sergilenirken, öğrenciler tasarım hikayelerini anlatma fırsatı da buldular. 

İnsanlığın enerji kaynağı arayışından ilham alarak oluşturduğu Midnight Zone tasarımı ile birincilik ödülünü kazanan Elif Kocamaz’a ödülünü veren Colin’s İcra Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Biz Colin’s olarak sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezine koyuyor, üretimden organizasyon ve pazarlamaya kadar her alanda sürdürülebilir yöntemleri iş modelimize dahil ediyoruz. Çok kıymetli gençlerimizin geleceğini de düşünerek düzenlediğimiz yarışmamız, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz, bu ülkeye, insanlığa ve gezegenimize olan sorumluluğumuzun gereği olarak attığımız bir adım” dedi.

Tasarımının çıkış noktası, İkinci Dünya Savaşı’nda dayanıklı ve rahat harekete müsait olması nedeniyle denim giyen Amerikan askerleri olan Sadiye Seda Kayıkçı ikincilik ödülünün sahibi oldu. Üçüncülük ödülünü, düzenden sıkılmış, kendilerine yeni ve bağımsız bir kaçış alanı inşa etmek isteyen bir grup gencin hikayesini tasarımında anlatan İdil Zeynep Yiğit aldı.

Gala Gecesinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ahmet Eroğlu, “Yarışmamız sadece moda dünyasına yön vermekle kalmıyor, aynı zamanda gençlerimizde sürdürülebilirlik bilincini oluşturmak için bir platform sağlıyor. Bu yıl, pek çok çevresel ve sosyal meselenin tasarım hikayelerine ilham olduğunu gördük, bizleri etkileyen birçok değerli projeyle karşılaştık. Çevreye ve topluma duyarlı bireyler olarak yetişen gençlerimizin oluşturduğu her bir projenin arkasında, bizlere gurur veren bir vizyon ve bir öykü var. Daha yaşanılır bir dünya için fikirlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyan her yarışmacı bizim için çok kıymetli” şeklinde konuştu.

Üniversite öğrencilerini, tasarımlarda sadece atık denim kumaşlar ve sürdürülebilir materyaller kullanarak hayal gücünün sınırlarını zorlamaya ve yaratıcılığını sergilemeye davet eden yarışmanın Gala Gecesi’ne Eroğlu Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Eroğlu da katıldı. Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık oluşturan her bir proje, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

Yarışma maratonu 5 ay sürdü

Türkiye’deki üniversitelerin moda, tekstil, mimarlık, grafik ve endüstriyel tasarımıyla ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak, dünyaca ünlü modacılardan eğitim alarak vizyonlarının gelişmesine katkı sunmak ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen Denim Fikrim Tasarım Yarışması’na 250 başvuru alındı. Başvurular Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinden bölüm başkanlarının da yer aldığı ön eleme jürisi tarafından değerlendirildi. Seçilen 10 finalist Colin’s aracılığıyla sürdürülebilirlik, denim ve moda eğitimi aldı. Eğitim haftasında bir araya gelen 10 finalist ünlü isimlerin mentorluk desteğinin yanı sıra, Colin’s ve DNM Denim iş birliğiyle atık jean kumaş ve aksesuarlar olacak şekilde malzeme desteği de aldı. Öğrencileri, sadece atık denim kumaşlar ve sürdürülebilir materyaller kullanarak hayal gücünün sınırlarını zorlamaya ve yaratıcılığını sergilemeye davet eden yarışmanın finalistleri Colin’s’in fabrikasında tasarımlarını üretti. Birbirinden anlamlı çıkış noktaları ve hikayelere sahip tasarımlar final jürisi tarafından değerlendirildi.

Gala gecesine de eşlik eden ünlü modacılar; Zeynep Tosun, Hatice Gökçe, Moda Tasarımcısı ve Mimar Niyazi Erdoğan’ın bulunduğu jüride yine moda alanında uzman isimlerden Bahar Kongel Fransez de yer alıyor. Sürdürülebilir moda ve tekstil konularında dünyadaki sayılı uzmanlar arasında bulunan, pek çok ünlü moda ve tasarım okulunda dersler veren, tekstil kurumlarının çevre, sağlık ve üretim güvenliği konusunda İsveç merkezli denetim kuruluşu Bluesign Technologies Ağ Marka Hizmetleri’nin Direktörü Kutay Sarıtosun’un yanı sıra Colin’s İcra Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Colin’s Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ahmet Eroğlu, Colin’s Global Denim Kategori Grup Müdürü Gülendam Bal, Colin’s Global Pazarlama Grup Müdürü Sevra Erhan, Colin’s Kreatif Danışmanı Güneş Güner, DNM Denim Global Direktörü Sedat Sualp de dereceye girmeye hak kazanan yarışmacıları belirlemek için jüri üyeleri arasında yer aldı.

Birinci olan tasarım Colin’s tarafından üretilecek

Yarışmada birinci olan Elif Kocamaz 200 bin TL kazanırken, öğrencinin çalışması Colin’s tarafından üretilerek satışa sunulacak. Ürünün etiketinde genç tasarımcının adına yer verilirken, satıştan elde edilecek gelir SUYADER’e (Sürdürülebilir Yaşam Derneği) bağışlanacak. Yarışmada ikinciliğe değer bulunan Sadiye Seda Kayıkçı 150 bin TL, üçüncülüğü kazanan İdil Zeynep Yiğit ise 100 bin TL ile ödüllendirilirken finale kalan diğer 7 öğrencinin her birine de 10 bin TL değerinde Colin’s hediye çeki verildi.

Bu sene Denimtopia temasıyla gerçekleşen Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması hakkındaki detaylı bilgilere https://denimfikrim.com/ web adresinden ulaşılabiliyor.

Ada, Leyla ve Sevgi’nin Yeni Başlangıçlarına Hazır mısınız?
Plumped Lips İle Daha Dolgun ve Göz Alıcı Dudaklar!
Krispy Kreme theatre konseptli Türkiye’nin ilk mağazasını Ankara’da açtı!
Sibil Çetinkaya x Koton koleksiyonu ile Romantik Yaz
Kemal Sunal, vefatının 24. yılında Özlemle Anılıyor.
98. Gazi Koşusu Veliefendi’de Koşuldu.
H&M Studio Mini Summer Capsule Koleksiyonu ile Sürdürülebilir Şıklık!
Ünlü Oyuncu Yağmur Tanrısevsin, Oral-B’nin Marka Yüzü Oldu!
iRobot’tan Yaza Temiz Bir Başlangıç Yapmak İsteyenler İçin Büyük İndirim!
İstanbul’un ve müziğin özlenen zamanlarına bir yolculuk “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek”
Lavantalar Arasında Doğuma Hazırlık Eğitimi Almak İster misiniz?
Bir Yaz Klasiği Küçükçiftlik Bahçe Sineması, 2 Temmuzda Başlıyor.
21 Haziran Dünya ALS Günü kapsamında, tüm yönleriyle ALS!
2024 Macar-Türk Kültür Yılı 15 Şehirde 80 programla halkla buluştu.
“Magnum 5 Senses Of Pleasure” ile hazzın kapıları deneyimi devam ediyor!
21. Filmmor perdeyi “Parola: Barış” ile açıyor!
TAV ve PİLEVNELİ iş birliğiyle Bodrum’da Sanat dolu bir Yaz!
Lav Şık Sunumlarla Yaza Keyif Katacak.
Ariş’in trend kolye ve zincirleri ile şıklığınızı tamamlayın.
Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması Gala Gecesi Fişekhane’de gerçekleşti!
Kurban Bayramında Nasıl Beslenilmeli? Nelere Dikkat edilmeli?
Türkiye’nin ilk ve tek inovasyon ödüllü yerli propolis üreticisi BEE’O, Ürünlerini Tanıttı!
Resmin şairi, büyük usta Devrim Erbil’in sergisine Son 2 gün!
Vakkorama ve FIAT’tan Eğlenceli İş Birliği
Maybelline New York, yeni Firework Maskarasını Eğlenceli bir Davetle Tanıttı!
Kahve Sever Babalara Özel, Korkmaz’dan köz tadında kahve keyfi
Upcycle İstanbul Art and Design Festival’in ardından Sanat ve Tasarım Sergisi Yoğun İlgi sebebiyle Uzatıldı.
Bayramı Şehirde geçirecekler için; The Grand Tarabya, Havuz Sezonunu Açtı!
Bilim Kadınları İçin 2024 Uluslararası Ödülleri sahiplerini buldu
Enerjisa Üretim’in Kadın Çalışanlardan Oluşacak Rüzgar Santrali için Eğitimler Başlıyor!
Şehir Hatları’nın Yaz Tarifesi Başlıyor.
Corny’den Yaza Merhaba
İsviçreli Saat Markası EBEL; Saat&Saat Güvencesiyle Artık Türkiye’de!
Türk Eğitim Vakfı’ndan Yeni Farkındalık Projesi “Gücüm Bu Kadarına Yetiyor”
URBAN Care’den Yaza Merhaba Partisi “Bu Yaz Herkes Kendine İyi Baksın’
Marks & Spencer 2024 Yaz Koleksiyonu’nu özel bir etkinlikle tanıttı
İyi yaşamı ve lezzeti buluşturan Alpro ve BigChefs iş birliği yaptı!
Türkiye’de Sağlığınızı Düşünen İlk Un “Panpan Un”
“Jovirose” Akdeniz doğallığının ve ışıltısının yeni yüzü
6 Haziran Dünya Diyetisyenler Günü kapsamında Diyet Uzmanı Öykü Altay’dan çok önemli bilgiler!
“Evidea X” Doğa Rutkay ile Doğa’ya Dönüş!
P&G Türkiye Yıldız Anneler projesinin 10. yılında Spor Kültürü Araştırması’nı yineledi.
“The VEIL” İstanbul, Londra ve Paris hattında nefes kesen bir kedi-fare kovalamacası!
Göz bölgenizdeki yaşlanma belirtilerine “gülsha” ile veda edin!
İBB Plajları 15 Haziran’da açılıyor. Giriş ücretleri belli oldu.
İyi Bir Uyku Patili Dostlarımızın da Hakkı!
COSMED, 15. yaşını “Seninle 15 yıl” projesiyle kutlamaya hazırlanıyor.
The Grand Tarabya’dan Babanıza Unutulmayacak Bir SPA Deneyimi
Roma’nın Çekiciliğinden İlhamla; FENDI Summer 2024
Molped 28 Mayıs Dünya Regl Hijyeni Günü’nde Farkındalık Çalışmalarını Sürdürüyor

Her haklı saklıdır 2023

Web sitemizde kullanılan görsel ve haberler telif hakkı ile korunmaktadır

Woman Mag Tr Sitemap URL Index